Tutaj znajdziesz kolegów, przyjaciół i znajomych do swojej paki

Tutaj znajdziesz kolegów, przyjaciół i znajomych do swojej paki


#1 2014-04-21 10:36:26

Ramzes

Użytkownik

Punktów :   

Światowy Dzień Głosu: Głos nie kłamie

http://www.logos.pomorze.pl/pitak/vox1.jpg

Offline

 

#2 2014-04-21 10:38:11

Ramzes

Użytkownik

Punktów :   

Re: Światowy Dzień Głosu: Głos nie kłamie

Światowy Dzień Głosu: Głos nie kłamie [wywiad]

Dodano: 16 kwietnia 2014, 7:15 Autor: Sylwia Zarzycka

O tym, że na co dzień go nie zauważamy, a gdy go zabraknie jest bardzo źle rozmawiamy z Władysławem Pitakiem, wieloletnim koszalińskim logopedą, pedagogiem kultury, aktorem i chórzystą.


- Czym jest głos?

- Głos jest jednym z elementów komunikacji międzyludzkiej. Ale co ciekawe, zgodnie z badaniami, w trakcie komunikacji zwracamy na niego uwagę tylko w siedmiu procentach. Najważniejsza jest tzw. komunikacja pozawerbalna, na którą zwracamy uwagę aż w 55 procentach.

- Gdy ktoś traci głos, jest to dla niego tragedia porównywalna z utratą wzroku czy słuchu?

- Tak, gdy tracimy głos, wtedy dopiero okazuje się jak bardzo on jest dla nas ważny. Utrata głosu wiąże się bowiem z niemożnością komunikacji. Często jest tragedią.

- Z jakich powodów tracimy głos?

- Często dotyczy to ludzi po udarach mózgu, operacjach krtani, ale także osób, które przeszły traumę.

- Jest możliwość wówczas przywrócenia funkcji mowy?

- Oczywiście, choć nie we wszystkich przypadkach. Ja w swojej pracy, jako, że jestem aktorem i śpiewam w chórze, stosuję m. in. muzykodramę. Osobami, które mają problemy z głosem i mową w wyniku zaburzeń i chorób neurologicznych zajmują się neurologopedzi. W przypadku utraty głosu z powodu traumy, według mnie, najlepsze skutki przynosi terapia behawioralna.W przypadku np. jąkania stosuję terapię paradoksalną. Na przykład pacjent "sztucznie" się jąka. On przekonuje się, że jest w stanie nad tym zapanować. Dobrym rozwiązaniem jest także nagrywanie pacjentów. Mają oni wówczas możliwość zobaczenia siebie z boku, tego jak mówią, jakie wykonują przy tym gesty, jak wygląda ich mimika.

- Czym różni się praca z dziećmi od pracy z dorosłymi?

- Z dziećmi trzeba pracować tak jak z dorosłymi, tylko lepiej. Jednak różnice w pracy, szczególnie w przypadku małych dzieci, oczywiście są. Jeśli małe dziecko ma problemy z porozumiewaniem się, pierwszą osobą, którą trzeba poddać terapii jest jego matka. Uważam bowiem, że w przypadku, gdy zaburzenie nie jest spowodowane chorobą, wtedy u jego podstaw leżą relacje w rodzinie dziecka.

- Głos określa nasz charakter?

- Oczywiście. Zdarzają się sytuacje, gdy w danej osobie coś mi nie gra, wiem, że coś jest w niej sztucznego. Wtedy decyduje głos. Bo głos i oczy nigdy nie kłamią.

http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/articl … F140419785

.

Offline

 

#3 2014-04-21 10:39:14

Ramzes

Użytkownik

Punktów :   

Re: Światowy Dzień Głosu: Głos nie kłamie

Choć zaburzenia głosu kojarzone są raczej z wiekiem dorosłym, jest to dolegliwość często spotykana również w wieku dziecięcym. Według niektórych autorów problem zaburzeń głosu może dotyczyć aż do 23% populacji dziecięcej (Maddern, Campbell, Stool 1991). Chrypka u dziecka budzi często niepokój rodziców. Jakie mogą być jej przyczyny?

Najczęstszą przyczyną przewlekłych chrypek u dzieci jest nadużywanie głosu. Konsekwencją jego nadmiernej eksploatacji mogą być guzki głosowe, które wg niektórych autorów stanowią przyczynę od 38% do 78% chrypek u dzieci (Gray, Smith, Schneider 1996). Guzki głosowe są to zmiany o charakterze symetrycznych obrzęków fałdów głosowych, spowodowanych urazem fałdów głosowych podczas głośnego mówienia lub krzyku. Występują szczególnie często u dzieci głośnych, nadpobudliwych, często mających cechy przywódcze. Na występowanie guzków głosowych może mieć wpływ wzorzec posługiwania się głosem w domu - zwłaszcza w wieloosobowych rodzinach, gdy jej członkowie przekrzykują się nawzajem. Guzki głosowe mogą być wtedy spotykane zarówno u rodziców, jak i u dzieci.

Offline

 

#4 2014-04-21 10:42:26

Ramzes

Użytkownik

Punktów :   

Re: Światowy Dzień Głosu: Głos nie kłamie

.

Blues dla bezdomnych . HD. autor: Władysław Pitak ...



W czasie Światowego Dnia Poezji, w Teatrze DIALOG (Domek Kata) w Koszalinie, odbyło się Spotkanie Poetyckie, w czasie którego koszaliński aktor - Władysław Pitak czytał wiersze poetów należących do Związku Literatów Polskich , oddział Koszalin. Wykonał też własny wiersz pt. Blues dla bezdomnych.
.



http://www.pitak.fora.pl/images/galleries/103515678956585a935acca-630931-wm.jpg


blues dla bezdomnych

(autor: Władysław Andrzej Pitak)
.
puścili wczoraj news,
że starzec tańczył blues
na trupach zwiędłych liści
zdziwionych płaczem ust
.
Słyszano jego myśli
samotny jestem już
pijany jak ten blues
którego minął czas
.
Dziś blachą grają zęby
to nie do wiary rytm
nad uchem śpiewa śmierć
i zgrzyta kosy śmiech
.
na pewno jutro gdzieś
opadną moje kości
więc po co płakać dziś
do tańca lepiej iść
.
bezdomny starzec blues
na zwiędłą rękę padł
a drżących liści stos
samotny porwał wiatr
.
I rzucił go pod mur
otoczył smutkiem świec
i nakrył lodem żar
więc bluesem śpiewa park
...
Kropki rozdzielające zwrotki można potraktować jak refren, zamieniając słowa na ruch taneczny na boki i łykając coś rozgrzewającego z piersiówki.
...
Po kilku nieudanych próbach, proszę wrócić do ruchu na wprost, ewentualnie do tyłu.
...
Bluesa należy tańczyć optymistycznie i ekologicznie , najlepiej parami ,wzajemnie się podtrzymując, na lekko ugiętych nogach.
.
.



2015-02-04, godz. 23:02

www.youtube.com/watch?v=lvJb7CbKyk8

22.03.2015 - Przesłany przez: tatpitak
(autor: Władysław Andrzej Pitak)
.





opublikowano:
http://www.logopeda.fora.pl/wejdz-i-por … 8.html#432


.


tagi: logopeda, Koszalin, Władysław Pitak, muzykodrama, psychoterapia, nerwica, głos ludzki, światowy dzień głosu, chrypka u dzieci, jąkanie, zaburzenia głosu, wady mowy , czytanie i pisanie, muzykoterapia,

.

Offline

 

#5 2014-06-22 14:07:18

admin

Administrator

Punktów :   

Re: Światowy Dzień Głosu: Głos nie kłamie

Filmowe fragmenty masowych spotkań wyborczych z mieszkańcami Drawska Pom., Świdwina i Koszalina oraz wyborów w dniu 4.czerwca 1989 r.
Autorem filmu jest koszaliński reporter Władysław Andrzej Pitak , który w tym czasie należał do zespołu radiowo-telewizyjnego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" (legitymacja prasowa nr 506).
>>>
   http://www.youtube.com/watch?v=uPPWld6WJMU&hd=1

Offline

 

#6 2014-07-15 09:47:14

basia

Użytkownik

Punktów :   

Re: Światowy Dzień Głosu: Głos nie kłamie

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/nasz-dzi … tarz/nw6nr

Jak czy­ta­my w ga­ze­cie, na­uczy­cie­le i ro­dzi­ce mają wiele za­strze­żeń do rzą­do­we­go pod­ręcz­ni­ka. Do­ty­czą one kwe­stii zwią­za­nych za­rów­no z jego ni­skim po­zio­mem, jak i war­to­ścia­mi, jakie pro­pa­gu­je - brak jest w nim od­nie­sień do chrze­ści­jań­stwa. Na przy­kład w jed­nej z lek­cji dzie­ci czy­ta­ją o ubie­ra­niu cho­in­ki i ob­da­ro­wy­wa­niu się pre­zen­ta­mi, ale ani sło­wem nie wspo­mnia­no, że są to zwy­cza­je zwią­za­ne z Bożym Na­ro­dze­niem. Mi­ni­ster­stwo obie­ca­ło uzu­peł­nić pod­ręcz­nik, po otrzy­ma­niu dzie­sią­tek ty­się­cy pro­te­stów ro­dzi­ców w tej spra­wie.
 
W szko­łach ka­to­lic­kich, gdzie obo­wią­zu­je sys­tem wy­cho­wa­nia opar­ty na nauce Ko­ścio­ła, ważna jest nie tylko wie­dza, ale i war­to­ści, jakie prze­ka­zu­je uczniom pod­ręcz­nik - pod­kre­śla "Nasz Dzien­nik". Ksiądz Ma­riusz Oryl, dy­rek­tor nie­pu­blicz­nych szkół ka­to­lic­kich w Si­ko­rzu koło Płoc­ka, po­wie­dział, że szko­ła musi być ubra­na w świat war­to­ści.
 
Wię­cej w "Na­szym Dzien­ni­ku".

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.radio-narew.pun.pl www.cs-armagedon.pun.pl www.sf6zakonbialegolotosu.pun.pl www.wszadministracja.pun.pl www.pytam.pun.pl