Tutaj znajdziesz kolegów, przyjació³ i znajomych do swojej paki
Strony: 1
.
Trybuna³ Konstytucyjny zdecydowa³ o niekonstytucyjno¶ci przepisu Konwencji o ochronie praw cz³owieka
Trybuna³ Konstytucyjny wyda³ wyrok w sprawie konstytucyjno¶ci przepisu Konwencji o ochronie praw cz³owieka w zakresie, w jakim pozwala on europejskiemu trybuna³owi na dokonywanie oceny legalno¶ci wyboru sêdziów TK. Polski trybuna³ stwierdzi³, ¿e jest on niezgodny z konstytucj±. - Europejski Trybuna³ Praw Cz³owieka nie ma podstaw do badania niezawis³o¶ci sêdziów Trybuna³u Konstytucyjnego, bowiem jej ¼ród³em s± konstytucja RP i ustawy - powiedzia³ w uzasadnieniu ¶rodowego orzeczenia TK sêdzia Wojciech Sych.
Siedziba Trybuna³u Konstytucyjnego w Warszawie - Tomasz Gzell / PAP
• TK rozpatrzy³ tê sprawê w piêcioosobowym sk³adzie pod przewodnictwem prezes Julii Przy³êbskiej. Sprawozdawc± by³ sêdzia Wojciech Sych
• Sêdzia Sych powiedzia³ w uzasadnieniu, ¿e "TK zwraca uwagê na precedensowy charakter niniejszej sprawy, w której po raz pierwszy w historii polskiego s±du konstytucyjnego przedmiotem kontroli, a nie jej wzorcem, jest bodaj¿e najistotniejszy przepis konwencji" o ochronie praw cz³owieka
• - To, czy sêdzia bêdzie niezawis³y, nie wynika ze sposobu, w jaki zosta³ powo³any, lecz przede wszystkim z jego wewnêtrznej niezale¿no¶ci i bezstronno¶ci - wskaza³ sêdzia Sych
• Jednocze¶nie sêdzia Sych zastrzeg³, ¿e "TK nie kwestionuje dorobku orzeczniczego ETPCz i roli, jak± odgrywa on w rozwoju i podnoszeniu standardów w zakresie ochrony praw cz³owieka pañstw - stron konwencji"
Od po³udnia w ¶rodê Trybuna³ Konstytucyjny zajmowa³ siê wnioskiem prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w tej sprawie. Przed TK swoje stanowiska zaprezentowali przedstawiciele: prezydenta, Sejmu, prokuratora generalnego, Rzecznika Praw Obywatelskich i MSZ. Umorzenia sprawy z uwagi na niedopuszczalno¶æ wydania orzeczenia domaga³ siê Rzecznik Praw Obywatelskich, o uznanie zaskar¿onego przepisu za niezgodny z konstytucj± wnie¶li prezydent i Sejm.
TK rozpatrzy³ tê sprawê w piêcioosobowym sk³adzie pod przewodnictwem prezes Julii Przy³êbskiej. Sprawozdawc± by³ sêdzia Wojciech Sych.
- Obowi±zkiem TK jest obrona polskiej to¿samo¶ci konstytucyjnej, za¶ realizacji tej powinno¶ci s³u¿y kontrola, czy norma o tre¶ci ukszta³towanej w orzecznictwie ETPCz mie¶ci siê w polskim systemie konstytucyjnym, w perspektywie zasady nadrzêdno¶ci konstytucji - mówi³ w uzasadnieniu wyroku sêdzia Sych.
Jak przyzna³, "TK zwraca uwagê na precedensowy charakter niniejszej sprawy, w której po raz pierwszy w historii polskiego s±du konstytucyjnego przedmiotem kontroli, a nie jej wzorcem, jest bodaj¿e najistotniejszy przepis konwencji" o ochronie praw cz³owieka.
- TK zwraca uwagê, ¿e ETPCz nie ma podstaw do badania niezawis³o¶ci sêdziów Trybuna³u Konstytucyjnego, bowiem jej ¼ród³em s± konstytucja i ustawy. (...) Niezawis³o¶æ sêdziowska jest oceniana zawsze na gruncie konkretnej sprawy tocz±cej siê przed s±dem - mówi³ w ¶rodowym uzasadnieniu wyroku TK sêdzia Sych.
Doda³, ¿e "przymiot niezawis³o¶ci nie jest zatem pochodn± sposobu wyboru sêdziego na urz±d" i aktualizuje siê w trakcie sprawowania urzêdu. - To, czy sêdzia bêdzie niezawis³y, nie wynika ze sposobu, w jaki zosta³ powo³any, lecz przede wszystkim z jego wewnêtrznej niezale¿no¶ci i bezstronno¶ci - wskaza³ sêdzia Sych.
- Status TK oraz jego sêdziów, w tym zasad ich powo³ywania, okre¶lone s± wy³±cznie w konstytucji i nie podlegaj± orzecznictwu ETPCz - podkre¶li³ sêdzia TK.
Jednocze¶nie sêdzia Sych zastrzeg³, ¿e "TK nie kwestionuje dorobku orzeczniczego ETPCz i roli, jak± odgrywa on w rozwoju i podnoszeniu standardów w zakresie ochrony praw cz³owieka pañstw - stron konwencji".
Co by³o we wniosku do Trybuna³u?
We wniosku zwrócono siê o stwierdzenie niekonstytucyjno¶ci art. 6 ust. 1 zdanie pierwsze Konwencji o ochronie praw cz³owieka i podstawowych wolno¶ci. G³osi on, ¿e "ka¿dy ma prawo do sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia jego sprawy w rozs±dnym terminie przez niezawis³y i bezstronny s±d ustanowiony ustaw± przy rozstrzyganiu o jego prawach i obowi±zkach o charakterze cywilnym, albo o zasadno¶ci ka¿dego oskar¿enia w wytoczonej przeciwko niemu sprawie karnej".
Zapis ten zosta³ zaskar¿ony w zakresie, "w jakim obejmuje on dokonywanie przez Europejski Trybuna³ Praw Cz³owieka oceny legalno¶ci procesu wyboru sêdziów Trybuna³u Konstytucyjnego w celu ustalenia, czy Trybuna³ Konstytucyjny jest niezawis³ym i bezstronnym s±dem ustanowionym ustaw±", a tak¿e w zakresie, w jakim pojêcie "s±d", u¿yte w tym przepisie, obejmuje TK.
Prokurator generalny Zbigniew Ziobro skierowa³ wniosek w tej sprawie do Trybuna³u w lipcu. Jak zaznacza³, w sprawie chodzi o "dopilnowanie, aby rozwój orzecznictwa ETPC, bêd±cy refleksem dynamicznego charakteru praw gwarantowanych przez konwencjê, nie przybra³ postaci wypaczenia pierwotnego znaczenia postanowieñ konwencji, nielegitymizowanego wol± pañstw-stron". "Jako taki jawi siê za¶ wyrok ETPC z 7 maja 2021 r. Xero Flor przeciwko Polsce" – oceniono.
ETPC orzekaj±c w sprawie firmy Xero Flor, uzna³, ¿e Polska naruszy³a przepisy konwencji w zakresie prawa do rzetelnego procesu s±dowego przez s±d ustanowiony ustaw±. Sprawa rozpoznawana przez ETPC dotyczy³a firmy, która pozwa³a skarb pañstwa, skar¿±c wysoko¶æ odszkodowania z powodu zniszczeñ na polu. Po wyrokach s±dów niekorzystnych dla firmy sprawa trafi³a do TK, który j± umorzy³, a decyzjê podpisa³ sêdzia TK Mariusz Muszyñski. ETPC przychyli³ siê do argumentacji firmy i uzna³, ¿e w polskim TK orzeka³ sêdzia, który nie mia³ do tego prawa.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiad … 5,79cfc278
.
Offline
Strony: 1